Forum BaseBall.fora.pl Strona Główna
Zaloguj

Ciekawostki baseballowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BaseBall.fora.pl Strona Główna -> Baseball Ogólnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OsA
!!! MVP !!!


Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 11642
Przeczytał: 14 tematów

Skąd: Bełchatów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 21:45, 16 Cze 2010    Temat postu: Ciekawostki baseballowe

Najszybszy zanotowany narzut - 165,8 km/h (103 mph) wykonali miotacze Major League Baseball - Joel Zumaya (Detroit Tigers) w 2006 r. oraz Mark Wohlers (Atlanta Braves) w 1995 r.

Najdłuższy mecz w historii trwał przez 26 zmian. Było to 1 maja 1920 roku. Był to mecz Brooklyn VS Boston, zakończony remisem 1:1 z powodu zmroku.

Najkrótszy mecz w historii (9 zmian) trwał 51 minut. Był to mecz z 29 września 1919 roku, pomiędzy New York Mets, a Philadelphią, zakończony wynikiem 6:1.

Najdłuższy mecz 9-zmianowy trwał 4 godziny i 45 minut. Był to mecz z 18 sierpnia 2006 roku, pomiędzy New York Yankees, a Boston zakończony wynikiem 14:11.

Najdłuższy mecz z dodatkowymi zmianami trwał 8 godzin i 6 minut (25 zmian). Był to mecz z 8 maja 1984 roku, pomiędzy Chicago White Sox, a Milwaukee, zakończony wynikiem 7:6.


Ostatnio zmieniony przez OsA dnia Pią 15:06, 05 Paź 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
OsA
!!! MVP !!!


Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 11642
Przeczytał: 14 tematów

Skąd: Bełchatów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 23:58, 30 Cze 2010    Temat postu:

Baseball: konserwatyści wprowadzają technologię

Baseballowa MLB na wprowadzenie powtórek wideo decydowała się długo. - Wciąż jestem przeciwny nieograniczonemu korzystaniu z powtórek. Przez ponad wiek baseball dobrze radził sobie radę bez nich - mówił dwa lata temu komisarz ligi, 76-letni obecnie Bud Selig, który potrafił powiedzieć o sobie, że jest staromodny i przyznać, że - niczym Blatter - lubi w sporcie omylny czynnik ludzki.

Głosom środowiska jednak się nie opierał - szefowie klubów pod koniec 2007 roku w stosunku 25:5 głosowali za wprowadzeniem powtórek wideo dla sędziów. Na razie można z nich korzystać tylko w przypadku wątpliwości dotyczących tzw. home run, czyli najbardziej punktowanego zagrania w baseballu.

Przekaz telewizyjny z każdego meczu kontrolowany jest w specjalnym ligowym studio w Nowym Jorku i jeśli sędzia techniczny na stadionie uzna, że sytuacja decyzja boiskowego arbitra jest niejasna, studio przesyła powtórkę danej akcji.

Niewykluczone jednak, że MLB niebawem rozszerzy korzystanie z powtórek także na inne zagrania, bo na początku czerwca sędziowska pomyłka odebrała Armando Galarradze z Detroit Tigers szansę na historyczny wyczyn. Wenezuelczyk mógł rozegrać tzw. mecz perfekcyjny (w 110-letniej historii ligi zdarzyło się wcześniej zaledwie 18 razy), ale sędzia źle ocenił jego ostatnie zagranie.

Pomyłkę arbitra dokładnie było widać na powtórkach w telewizji, ale przepisy MLB nie zezwalają jeszcze na zmianę decyzji sędziego w takiej sytuacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
OsA
!!! MVP !!!


Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 11642
Przeczytał: 14 tematów

Skąd: Bełchatów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 14:22, 06 Lis 2010    Temat postu:

Święty Graal sportowych kolekcjonerów - karta za 200 tysięcy dolarów

Siostra Virginia Muller nigdy wcześniej nie słyszała nazwiska Honus Wagner. Jakież więc musiało być jej zdziwienie, gdy okazało się, że zalaminowana karteczka papieru wielkości 3 na 6 cm, którą rodzony brat pozostawił w spadku jej Zgromadzeniu Sióstr Szkolnych Notre Dame, może być warta nawet 200 tys. dolarów.

Ta kartka to Święty Graal sportowych kolekcjonerów. Przedstawia Honusa Wagnera - jednego z największych baseballistów wszech czasów. Wyprodukowana została przez American Tabacco Company (ATC) między 1909 a 1911, gdy karty z wizerunkiem baseballistów dołączane były jako gadżety reklamowe do paczek papierosów i torebek tytoniu. Niezwykłość tych z Wagnerem polega na tym, że do naszych czasów przetrwało ich zaledwie 57. Gracz bowiem w 1912 roku odmówił użyczania swojego wizerunku American Tabacco Company. Dlaczego? Pierwsza wersja mówi, że nie chciał reklamować papierosów, które uważał za szkodliwe dla dzieci i młodzieży. Druga, że nie doszedł do porozumienia z ATC w sprawie wysokości gratyfikacji. Dlatego po 1911 r. nie wyprodukowano już żadnej karty z wizerunkiem Wagnera i od tamtej pory mają one ogromną wartość dla kolekcjonerów. W 2007 r. jedną z nich kupił za 2,7 mln dolarów Ken Kendrick - współwłaściciel klubu Arizona Dimondbacks. Dla porównania: kilka dni temu został sprzedany złoty medal piłkarskich mistrzostw świata z 1966 r. należący do Nobby'ego Stilesa, kosztował "zaledwie" 300 tys. dolarów.

Brat siostry Virginii kartę z Wagnerem dostał w 1936 r. Już wtedy warta była kilkadziesiąt dolarów, ale postanowił zarobić na niej wiele więcej. Umieścił ją w skrytce banku z adnotacją, że chociaż jest zniszczona, to "w XXI wieku jej wartość powinna wzrastać wykładniczo". Widocznie powodziło mu się na tyle dobrze, że nigdy nie musiał jej sprzedawać. Umarł bezpotomnie i ten majątek razem z kolekcją monet pozostawił siostrze i jej zgromadzeniu. Siostry Szkolne, które mają domy zakonne w 35 krajach świata (również w Polsce), wystawiły kartę na sprzedaż. - Pieniądze, które uzyskamy, przeznaczymy dla Sióstr Szkolnych, które pracują na całym świecie i które potrzebują pomocy w swojej pracy na rzecz ubogich - powiedziała siostra Muller agencji AP.


Sam Wagner pochodził z biednej rodziny. Urodził się jako jedno z dziewięciorga (czwórka zmarła bardzo wcześnie) dzieci bawarskich emigrantów w Pensylwanii. W wieku 12 lat musiał rzucić szkołę i rozpoczął pracę w kopalni węgla, gdzie pomagał ojcu i braciom. W wolnych chwilach grał w baseball. I sport pozwolił mu wyrwać się z nędzy. Z racji szybkości na boisku nazywany był "Latającym Holendrem". Przez 17 sezonów grał w Pittsburgh Pirates. W 1908 r. został najlepiej zarabiającym zawodnikiem ligi, gdy podpisał kontrakt na 10 tys. dolarów za sezon. Gdy w 1936 r. powstawała galeria sław baseballu, trafił do niej jako jeden z pierwszych pięciu zawodników. Dostał tyle samo głosów, ile legendarny Babe Ruth.

Aukcja karty "Wagner" kończy się 4 listopada.


[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
OsA
!!! MVP !!!


Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 11642
Przeczytał: 14 tematów

Skąd: Bełchatów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 12:05, 09 Lut 2012    Temat postu:

za baseball.pl

Cytat:
Czas reakcji pałkarza

Osoby, które nie znają baseballu, zadziwia najczęściej to, jak można "taką małą pałką trafić w taką małą piłkę". Dla tych, którzy przeżyli czy też przeżywają swoją przygodę z baseballem, jest to coś oczywistego - kluczem do sukcesu jest duża liczby powtórzeń (dotyczy to zresztą każdego elementu naszego sportu). Bardzo łatwo nauczyć się trafiać w piłkę, gdy mamy maszynę, która serwuje nam piłki o niemal tej samej prędkości i niemal tej samej trajektorii lotu.

Samo trafienie w piłkę to jednak pryszcz. Zanim dojdzie do odbicia, trzeba podjąć szereg decyzji - przede wszystkim decyzję o tym, czy odbijać, czy nie? A jeżeli już podejmie się decyzję o odbijaniu, trzeba również zadecydować, w którym miejscu będzie się odbijać, kiedy rozpocznie się zamach i jaki to będzie zamach (mając na uwadze, iż pałkarz dąży do wybicia piłki właściwym fragmentem pałki i pod odpowiednim kątem). I na to wszystko pałkarz ma zaledwie ułamki sekundy... No właśnie, a ile konkretnie?

Jest to wbrew pozorom bardzo skomplikowane zagadnienie, jednak aby nie przynudzać, postaramy się maksymalnie uprościć model. Zajmiemy się zwykłą, prostą piłką, trajektorię lotu której uprościmy do linii prostej o stałej wysokości nad ziemią.

Odległość pomiędzy deską miotacza a wierzchołkiem bazy domowej wynosi 18,39 m. Aby móc podjąć decyzję o zamachu, pałkarz musi widzieć narzuconą piłkę - to oczywiste. Żaden miotacz nie rzuca jednak piłki, mając rękę na wysokości deski miotacza. A dopiero po wypuszczeniu piłki z ręki pałkarz może ją zacząć obserwować, a jego mózg - gromadzić i przetwarzać informacje. Analizując zdjęcia z naszej ligi możemy śmiało przyjąć, iż dobry miotacz skraca odległość do bazy domowej dzięki wykrokowi oraz wyciągnięciu rzucającego ramienia o odległość w przybliżeniu równą swojemu wzrostowi. Średni wzrost polaka wynosi 177,5 cm (źródło).

Z drugiej strony musimy ustalić, w którym miejscu następuje zamach. Załóżmy zatem, iż nasz modelowy pałkarz stoi w środku stanowiska pałkarza (batterbox), a odbicie następuje nad najdłuższą krawędzią bazy domowej. Zgodnie z oficjalnymi "Przepisami gry w baseball" baza domowa ma długość i szerokość równą 42,5 cm.

Dodając do siebie średni wzrost Polaka i długość bazy domowej i pomniejszając o tę sumę odległość od deski do wierzchołka "domu", otrzymujemy odległość 16,19 m. Jest to odległość, jaką pokonuje piłka od momentu wypuszczenia z dłoni miotacza - a zatem od kiedy zaczyna się proces podejmowania decyzji - do kontaktu z pałką, tj. do wyniku podjętej decyzji.

Niestety, nie mamy rzetelnych danych na temat prędkości narzutu polskich miotaczy, przeglądając jednak nasze forum, można znaleźć szczątkowe informacje. Za najbardziej wiarygodną uznaliśmy post Braszki z 8.06.2009 w temacie "Szybkość miotacza" - jako prędkość w naszym modelu obierzemy właśnie 136 km/h. Po przeliczeniu na m/s otrzymujemy wartość 37,(7) m/s.

Po podstawieniu uzyskanych danych do znanego wszystkim wzoru łatwo obliczyć, iż piłka lecąca z prędkością 136 km/h pokonuje dystans 16,19 m w czasie 428,56 milisekundy (ms).

Niewiele, prawda? Na tym jednak nie koniec. Przedstawiony czas obejmuje lot piłki od momentu wypuszczenia jej z dłoni przez miotacvza aż do jej kontaktu z pałką. Pałkarz nie ma jednak luksusu wykorzystania całego tego czasu na podjęcie decyzji - należy pamiętać, iż wykonanie zamachu również musi trochę trwać... Pytanie brzmi: jak długo? Tutaj niezwykle pomocna okazuje się książka The physics of baseball autorstwa dr Roberta K. Adaira, według której czas modelowego zamachu, którego prędkość w momencie kontaktu z piłką wynosi 114,2 km/h, to 150 ms.

Pozostało zatem ostatnie działanie - odejmując czas zamachu od czasu lotu piłki wychodzi nam 278,56 ms, czyli w przybliżeniu 1/4 sekundy! To właśnie tyle czasu ma pałkarz na "namierzenie" piłki, rozpoznanie jej lotu i podjęcie decyzji o tym, czy próbować ją odbić, czy też nie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
OsA
!!! MVP !!!


Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 11642
Przeczytał: 14 tematów

Skąd: Bełchatów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 21:28, 09 Maj 2012    Temat postu:

Najdłuższy mecz z dodatkowymi zmianami trwał 8 godzin i 6 minut (25 zmian). Był to mecz z 8 maja 1984 roku, pomiędzy Chicago White Sox, a Milwaukee, zakończony wynikiem 7:6.

Najdłuższy mecz trwający 9 zmian trwał 4 godziny i 45 minut. Był rozgrywany 18 sierpnia 2006r. pomiędzy Boston Red Sox a New York Yankees.

Najkrótszy mecz 9-zmianowy trwał 51 minut. Był rozgrywany 28 września 1919r., pomiędzy New York a Philadelphia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
OsA
!!! MVP !!!


Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 11642
Przeczytał: 14 tematów

Skąd: Bełchatów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 17:01, 01 Mar 2013    Temat postu:

Ciekawostki zaczerpnięte od Feniks Warszawa z facebooka:

1.
Czy wiedzieliście że Joe DiMaggio (znany również z małżeństwa z Marilyn Monroe) jest posiadaczem rekordu największej ilości meczów z rzędu w których miał przynajmniej jedno uderzenie po którym bezpiecznie dotarł do bazy. Zawodnik który reprezentował barwy najbardziej znanaj drużyny ligi zawodowej New York Yankees uczynił to w 56 spotkaniach z rzędu. Rekord został ustanowiony w 1941 roku i do dziś nikt nie może się do niego zblizyć.

2.
Czy wiecie że Evar Swanson w 1932 roku przebiegł wszystkie bazy w rekordowym czasie 13.3 sek. Odległość pomiędzy poszczególnymi bazami wynosi 27,4 m (musiał przebiec 4 bazy). Zawodnik dokonał tego wyniku podczas spotkania w mieście Columbus w stanie Ohio. Średnia prędkość biegu po bazach wynosiła 29,6 km/h. Co na to powie Usain Bolt?

3.
Czy wiedzieliście że najszybszy narzut w historii podczas meczu wykonał kubańczyk Aroldis Champan, jego wynik wynosi 106 mph (170,6 kmh). Rekord ten został ustanowiony podczas spotkania z Pittsburgh Pirates w 2011 roku. Niespełna 22 latni kubańczyk został okrzyknięty fenomenem na skalę najwiekszych gwiazd tej dyscypliny, całą dotychczasowoą karierę profesjonalną spędził w drużynie Cincinnati Reds. Wyobrażacie sobie odbić piłkę poruszającą się z prędkością 170 kmh?!

4.
Czy wiedzieliście że najdłuższy rzut piłką baseballową wykonał pochoszący z Kanady Glen Gorbous, a jego wynik wydaje się nieosiągalny i wynosi blisko 137 m (dokł. 136,98 m) Rekord został ustanowiony 1.08.1957.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
OsA
!!! MVP !!!


Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 11642
Przeczytał: 14 tematów

Skąd: Bełchatów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 8:17, 25 Lut 2015    Temat postu:

źróło: studentnews.pl

Cytat:
Wykorzystując nowoczesną technikę obrazowania komputerowego (rentgenowska tomografia komputerowa) naukowcy zbadali wnętrza piłek baseballowych, jakimi od lat grają zawodnicy. Analizy pozwoliły wyjaśnić fenomen systematycznie zwiększającej się ilości wybić piłek na znaczne odległości, poza strefę boiska (ang. home run), donosi "Photonics Spectra".

Amerykanie szaleją na punkcie baseballu podobnie jak my, Europejczycy fascynujemy się piłką nożną. Od lat na boiskach baseballowych amerykańskiej ligi MLB (Major League Baseball) odnotowywano coraz częstsze wybicia piłek poza obszar strefy gry czyli tzw. home run. Zarówno gracze, jak i kibice, a ostatnio również naukowcy próbowali wyjaśnić ten fenomen.

Padały różne propozycje, sugerowano również, iż obecni gracze są po prostu lepsi, lepiej wyszkoleni, silniejsi. Amerykańscy naukowcy z Pennsylvania State University podeszli do problemu ściśle naukowo i bez zbędnych emocji, przebadali piłki baseballowe, jakimi gracze posługiwali się podczas rozgrywek głównej ligi baseballowej w latach 1915 - 2007. Badania prowadzono za pomocą tomografu komputerowego, który umożliwia analizy wnętrza różnych przedmiotów (stosowany jest również w diagnostyce medycznej), bez konieczności niszczenia ich. W ten sposób, naukowcom udało się porównać przekroje poprzeczne piłek i zaobserwować zmiany, jakie przez lata wprowadzały firmy produkujące piłki dla głównej ligi baseballowej USA.

Okazało się, że piłki, które wykorzystywane były podczas lat rekordowych pod względem ilości home run'ów, miały większą gęstość, niż te stosowane wcześniej. Na przestrzeni lat gęstość materiału, z którego produkowano piłki wzrosła kilkakrotnie, a ostatnie dokonane zmiany - zastąpienie korkowego rdzenia piłki wkładem gumowym - dodatkowo zwiększyły łatwość wybijania piłek na znaczne odległości.

Według amerykańskich badaczy, to nie nadzwyczajna sprawność obecnie grających zawodników baseballu, a raczej rozwój sprzętu sportowego (zamiana w budowie piłki) odpowiedzialna jest za rekordową ilość wybić, jaką obecni gracze mogą się poszczycić. Inaczej mówiąc, gdyby zawodnicy grający w połowie XX wieku grali piłkami, jakie dziś są stosowane w MLB, to ich wyniki byłyby porównywalne, jak nie lepsze. (PAP)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BaseBall.fora.pl Strona Główna -> Baseball Ogólnie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Programy
Regulamin